Coach Teamin edustusjoukkueessa ja Josban junioreissa kaksoisedustuksella viime kaudella pelannut Väyrynen osallistuu 1995-syntyneiden poikien pelaajapolkutapahtumaan 17-18. toukokuuta.

 

Salibandyliiton järjestämä, ikäluokan parhaat suomalaispelaajat kokoava Pohjolaleiri järjestetään kahdessa osassa. Ikäluokkavalmentajat Ilja Panzar, Juhani Skyttä, Jyri Korsman ja Tomi Varis ovat valinneet molemmille leireille 60 pelaajaa ja 8 maalivahtia. Viime talvena läpimurron edustusjoukkueen pelaajistoon tehnyt 16-vuotias Samuli osallistuu ensimmäiseen leiritykseen toukokuun puolenvälin jälkeen.

Rauhallinen ja hyvällä pelinäkemyksellä varustettu nuori puolustajalupaus teki ensimmäisellä miesten kaudellaan kaksi maalia ja antoi neljä maaliin johtanutta syöttöä puolustajan tontilta. Samulin otteista huokui varmuus, vaikka hän antoikin vielä fysiikassa tasoitusta isokokoisille vastustajille.

Samuli on jo toinen 1995-1996-ikäluokan Coach Team-kasvatti, joka on saanut kutsun valtakunnalliselle testileirille. Aiemmin keväällä vuotta nuorempi puolustajalupaus Veeti Naakka sai kutsun Talenttileirille.

Kommentit 

 
#2 Timppa 05.05.2012 23:41
Hyvä Samuli, valitsit oikean seuran ja valkun kun haluat kehittyä pelaajana 8)
Lainaa
 
 
#1 jori 05.05.2012 21:29
Hyvä Samuli, mut valitsit väärän seuran kaudelle 2012-2013, jos haluut menestyy junnu puolella! Mut onnea valinnasta!
Lainaa